logo Kupuj Bez Ryzyka

Odcinek nr 1: Pożar

data dodania: 03.10.2011
Odcinek nr 1: Pożar
To oczywiste, że konsument ma prawo oczekiwać, by na rynku, w obrocie, w sklepach znajdowały się wyłącznie produkty bezpieczne. Są jednak przykłady produków z natury stwarzających zagrożenie. Należą do nich zapalniczki.
  
Maciek nie powinien palić, mówiłam mu nie raz.
Ale kto tam trafi do młodych!
Więc jak przyszedł wczoraj, żeby powiesić mi ten wieszak, to wbił jeden gwóźdź i zaraz myk na balkon na papieroska.
Wołam za nim „Maciusiu, nie pal, nie niszcz sobie zdrowia, zęby ci zżółkną!” – a on nic, tylko się śmieje. A uśmiech ciągle jeszcze ma śliczny ten mój wnuczek...
I mówi do mnie
„Babciu, nie przesadzaj, skoro coś można kupić w sklepie, to na pewno jest bezpieczne.” No, co to - to nie! I chodzi mi nie tylko o te jego rakotwórcze papierosy, ale ile się słyszy o wybuchach petard,
a i telewizory kiedyś wybuchały. Albo cała ta chemia, człowiek nie wie co je, co na siebie wkłada,
ani czym się myje... – wyrwało mi się chyba na głos, ale Maciuś przywołał mnie do rzeczywistości...

 
„Babciu, widzę, że znowu schowałaś zapałki, ale dziś pamiętałem żeby kupić na bazarku zapalniczkę, zobacz jaka fajna!” I Maciuś pokazał mi ...śliczny,czerwony samochodzik, który wcale nie wyglądał na zapalniczkę.

 
Oglądam ten samochodzik i tak myślę sobie, co mogłoby się zdarzyć, gdyby jakieś dziecko się nim zainteresowało – przecież to wygląda jak zwyczajna zabawka. Nawet żadnego napisu ani znaczka na tym nie ma i wcale nie wiadomo, że to jest zapalniczka.

 
A że szłam akurat wstawić wodę na herbatę, wzięłam ten samochodzik żeby gaz zapalić. Lekko tylko nacisnęłam na przytyczek, a tu jak nie buchnie ogień, ze 20 centymetrów miał albo i więcej! Rzuciłam zapalniczkę odruchowo przed siebie, czajnik spadł z hukiem na ziemię i trudno opisać co się potem działo! Dobrze że Maciek był wtedy u mnie, bo spaliłaby się nie tylko ściereczka i plastikowy pojemnik stojący na blacie,
ale może nawet cała kuchnia,
kto wie?
I kto by to pomyślał, że we własnym domu człowiek nie jest bezpieczny.
Trzeba coś z tym zrobić!
To oczywiste, że konsument ma prawo oczekiwać, by na rynku, w obrocie,
w sklepach znajdowały się wyłącznie produkty bezpieczne. To bezpieczeństwo mają zagwarantować producenci, importerzy, sprzedawcy oraz instytucje państwowe, bo obliguje je do tego Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Zgodnie z przepisami produkt jest bezpieczny, jeśli jego użytkowanie w typowych warunkach, w typowy sposób nie jest ryzykowne dla konsumentów.
Z drugiej strony, nawet najbardziej bezpieczny produkt może spowodować wypadek, bądź szkodę, jeśli jest użyty niewłaściwie, niezgodnie z instrukcją, bez uwzględnienia ostrzeżeń podanych przez producenta. Ze szczególną ostrożnością powinniśmy użytkować nie tylko leki środki medyczne , kosmetyki i środki czyszczące. Ubrania i buty mogą powodować alergię, zbyt małe części zabawek – zadławienie się dziecka, zapałki czy zapalniczka – pożar, a petardy, fajerwerki i sztuczne ognie - wybuch.
 
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa obejmują wszystkie produkty,
które są rzeczami ruchomymi, nie ma znaczenia czy są one nowe, używane, naprawiane bądź regenerowane, ani to czy są sprzedawane czy też dostarczane bezpłatnie (np. gratisy, próbki, upominki). Nawet jeśli dany produkt nie jest przeznaczony do użytku konsumentów (tj. powinien być używany przez profesjonalistów), ale jest prawdopodobne, że konsument może go użyć – zastosowanie mają przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów.
 
Ponieważ zapalniczki są z natury produktami niebezpiecznymi ze względu na to, że wydzielają ogień lub ciepło oraz zawierają, często znajdujący się pod ciśnieniem, płyn lub gaz palny, objęte zostały szczególnymi wymaganiami bezpieczeństwa.
Między innymi zakazane jest wprowadzenie na rynek:
• zapalniczek gadżetów tzn. takich zapalniczek, które swoim kształtem przypominają rzeczy codziennego użytku jakiekolwiek inne przedmioty uznawane za przeznaczone do użytku przez dzieci lub dla nich atrakcyjne.
• zapalniczek niezabezpieczonych przed uruchomieniem przez dzieci –
tzn. skonstruowanych i wyprodukowanych w taki sposób, że w normalnych
lub możliwych do przewidzenia warunkach użytkowania, w szczególności ze względu na siłę potrzebną do jej uruchomienia, konstrukcję, zabezpieczenie mechanizmu zapłonowego, skomplikowaną lub sekwencyjną obsługę,
nie jest możliwe jej uruchomienie przez dzieci poniżej 51. miesiąca życia (niecałe 5 lat).
Wyjątkowo mogą być dopuszczone do obrotu zapalniczki nie posiadające zabezpieczeń, tzw. zapalniczki luksusowe, jeżeli:
• są przeznaczone do wielokrotnego napełniania, z zapewnieniem stałego, bezpiecznego i długotrwałego użytkowania co najmniej przez pięć lat i przeznaczone do naprawy.
• Producent wprowadzający do obrotu takie zapalniczki udzielił na nie dwuletniej gwarancji
• skonstruowane są w taki sposób, by istniała możliwość naprawy
i bezpiecznego wielokrotnego napełniania zapalniczki podczas całego cyklu
jej przydatności do użycia, a w szczególności naprawy jej mechanizmu zapłonowego.
• zawierają części nie ulegające zużyciu, lecz mogące ulec zniszczeniu lub zepsuciu w wyniku ciągłego użytkowania, które po upływie okresu gwarancji nadają się do wymiany albo naprawy przez upoważnione bądź wyspecjalizowane centrum obsługi posprzedażnej
 
Obowiązkowe oznaczenia na zapalniczkach mogą mieć formę symboli lub tekstu, ale powinny przyciągać uwagę użytkownika przez zastosowanie kontrastowego tła, barwy, a także mieć odpowiednią wielkość i kształt.
Na każdej zapalniczce powinien być umieszczony znak graficzny lub nazwa umożliwiająca identyfikację producenta lub dystrybutora
 
Ponadto na wszystkich zapalniczkach, na opakowaniach jednostkowych
lub w oddzielnych broszurach, powinny być umieszczone informacje dotyczące bezpieczeństwa: ostrzeżenia, instrukcje. Informacje te są różne, w zależności od typu zapalniczki, np.:
• W przypadku zapalniczek nastawnych - oznakowanie wskazujące kierunek ruchu mechanizmu nastawczego, powodującego zwiększenie lub zmniejszenie wysokości płomienia
• W przypadku zapalniczek luksusowych – bezpośrednio na zapalniczce
lub na dołączonej do niej etykiecie, specjalne instrukcje i ostrzeżenia dotyczące jej napełnienia, takie jak np.:
Napełniać tylko ……… (rodzaj paliwa zalecany przez producenta)
Napełniać powoli, unikać przepełnienia
Po napełnieniu zapalniczki, przed jej zapaleniem, wytrzeć do sucha zapalniczkę i ręce
 
Inne przykładowe oznaczenia, która można znaleźć na zapalniczkach, to:
• Zawiera ciecz łatwopalną
• Nie przebijać, nie wrzucać do ognia
• Zapalniczkę zapalać z dala od twarzy i ubrania
• Po użyciu upewnij się, czy płomień całkowicie zgasł
• Ta zapalniczka nie gaśnie samoczynnie, zamknij przykrywkę,
aby płomień zgasł
• Nie utrzymywać płomienia dłużej niż 10 s
 
Poza wskazanymi wyżej ostrzeżeniami, na zapalniczkach stosowane są również symbole graficzne, tzw. symbole bezpieczeństwa zawarte w normie PN-EN ISO 9994:2007:
 
Trzymać poza zasięgiem dziecka
 
Ostrożnie, ryzyko pożaru
 
 
 
Ostrzeżenie
 
Nigdy nie wystawiaj na działanie ciepła o temperaturze >50 st. C lub dłuższe działanie promieni słonecznych
 

O tym, co zrobi babcia Stasia – w następnym odcinku. Jeśli macie Państwo pomysł na ciąg dalszy przygód Babci Stasi – napiszcie do nas. Najciekawsze teksty opublikujemy.