logo Kupuj Bez Ryzyka

Odcinek nr 7: Bezpieczne zabawki

data dodania: 04.12.2011
Odcinek nr 7: Bezpieczne zabawki
Dziecko to konsument szczególny - jego wybory muszą być kontrolowane przez opiekunów. Właśnie rusza nowa kampania, która ma podnieść świadomość na temat bezpieczeństwa zabawek u unijnych konsumentów.
„Ja to chcę być jak Pani, gdy będę taka stara” - powiedziała do mnie Julka z właściwą dla dzieci subtelnością.
 
 
Dziewczynka siedziała u mnie z babcią – panią Krysią spod siódemki i popijała herbatkę.
 
 
Nim jednak pobladła Krysia zdążyła przerwać sześciolatce, Julka kontynuowała wywód: „Bo wie Pani, babcia mi mówiła, jak to Pani zaprasza te wszystkie panie na spotkania i uczy żeby było bezpiecznie z rzeczami i ja też tak chcę – być na spotkaniach i uczyć ludzi i w ogóle żeby każdy był bezpieczny...”.
 
 
 
Maciek właśnie wszedł z ciasteczkami uśmiechnięty od ucha do ucha – słyszał rozmowę.
 
 
„No to może zobaczymy, jak sprawdzić czy zabawki są bezpieczne? Niedługo Mikołaj, trzeba napisać listy tak żeby wiedział i wybrał bezpieczne zabawki”.
 
 
Julka skinęła główką, ruszyliśmy zatem do komputera.
 
 
Maciek wpisał odpowiednie hasła w wyszukiwarce, a tam... okazało się , że nie tylko my wpadliśmy na pomysł, by zająć się bezpieczeństwem zabawek przed Świętami – Komisja Europejska przygotowała całą kampanię!


 
 
 
 
Komisja Europejska we współdziałaniu z organizacjami przedesiębiorców oraz organizacjami konsumenckimi – BEUC i ANEC (których członkiem jest Stowarzyszenie Konsumentów Polskich) opracowała kampanię, która ma podnieść świadomość na temat bezpieczeństwa zabawek wśród unijnych konsumentów. Warto wiedzieć, że wymogi dotyczące bezpieczeństwa zabawek w Unii Europejskiej są najbardziej restrykcyjne spośród tego typu regulacji na świecie.
                                
        
Poniżej w wolnym tłumaczeniu treść oświadczenia prasowego z dnia 29 listopada 2011 r. w sprawie Europejskiej Kampani na rzecz Bezpieczeństwa Zabawek.
 
Dotyczy: IP/11/1467    Data:  29/11/2011
 
Komisja Europejska – Oświadczenie prasowe
 
Europejska Kampania na rzecz Bezpieczeństwa Zabawek:
Pewność bezpieczeństwa dla naszych dzieci
 
Bruksela, 29 listopada 2011 r. Święta Bożego Narodzenia to bardzo pracowity czas dla Świętego Mikołaja. Musi on przygotowac sanie, nakarmić refinery, sprawdzić spis dobrych dziewczynek i chłopców – tak by o nikim nie zapomnieć... i upewnić się, że kupione przez elfy zabawki są nie tylko fajne ale i bezpieczne! W tym roku, jego zadanie będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej: od lipca 2011 r., zabawki sprzedawane w Unii Europejskiej muszą spełnić najbardziej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa na całym świecie.
 
Bezpieczeństwo i zabawa to najlepsza kombinacja, ale nie jest to obecnie aż tak oczywiste! To, co czyni zabawkę bezpieczną do używania zależy nie tylko od samej zabawki, ale również od tego, w jaki sposób jest używana oraz od wieku bawiącego się dziecka. Na co powinni Państwo zwrócić uwagę jako rodzice, aby stwierdzić czy zabawka jest czy też nie jest bezpieczna dla Waszego dziecka? Aby przekazać pewne dobre rady, wiceprezydent Komisji Europejskiej Antonio Tajani zaangażował sie w Europejską Kampanię na rzecz Bezpieczeństwa Zabawek, która ma na celu pokazanie jak dotrzeć do bezpiecznych zabawek i jak ich bezpiecznie używać. W stacjach telewizyjnych na terenie Europy będzie transmitowany wideoklip wyjaśniający zagadnienia Kampanii, przewidziano również pocztówki ze wskazówkami na temat bezpieczeństwa wręczane konsumentom w całej Unii Europejskiej podczas zakupów.
Wiceprezydent Komisji Europejskiej Antonio Tajani podsumował: "Podjąłem te starania w czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, kiedy jest kupowanych najwięcej zabawek. W tym roku zabawki kupowane na terenie Unii Europejskiej będą bezpieczniejsze niż kiedykolwiek, a moja kampania umożliwi rodzicom dokonanie właściwego wyboru dla ich dzieci". Pan Tajani dodał: "Jestem szczęśliwy, że media i setki sklepów w całej Unii Europejskiej uczestniczą w tej kampanii. Ale kwestia bezpieczeństwa jest oczywiście ważna przez cały rok, więc upewnijmy się teraz wszyscy, że nie poznaliśmy tych zagadnień "przez przypadek".
 
 
 
Nigdy nie kupuj zabawek, jeśli nie ma na nich lub na ich opakowaniu
oznaczenia CE
Oznaczenie CE stanowi deklarację producenta, że zabawka spełnia unijne wymogi bezpieczeństwa, najsurowsze spośród regulacji na świecie.
 
Nie kupuj zabawek z małymi odłączanymi częściami
dzieciom w wieku poniżej 3 lat
                                                     
Połknięcie przedmiotu stanowi szczególne ryzyko dla dzieci poniżej 3 roku życia, ponieważ mają one skłonność do wkładania wszystkiego do ust! Zabawki oznaczone powyższym symbolem nie są przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.
 
Przeczytaj wszystkie ostrzeżenia i instrukcje
 
Miej na względzie wiek dziecka oraz zalecenia dotyczące bezpieczeństwa i traktuj je poważnie! Upewnij się, że zabawka jest dostosowana do wieku dziecka – za każdym razem gdy kupujesz zabawkę weź pod uwagę temperament dziecka, jego zwyczaje i zachowanie.
 
Zwracaj uwagę na dzieci w czasie ich zabawy
 
Upewnij się, że wszystkie zabawki są przeznaczone i odpowiednie dla wieku i umiejętności dziecka. Kontrola nad dziećmi podczas gdy się bawią zapewnia im bezpieczeństwo.
 
Zawsze kupuj zabawki w sklepach godnych zaufania
 
Zaufani sprzedawcy przywiązują wagę do zabawek, które sprzedają i zwykle będą akceptować ich zwroty . Dokładnie sprawdzaj zabawki kupione z drugiej ręki i te otrzymane od znajomych. Starsze zabawki mogą nie spełniać obecnych wymogów bezpieczeństwa.
 
Zawsze powiadamiaj o problemie z bezpieczeństwem zabawki producenta lub sprzedawcę, u którego dokonałeś zakupu.
 
Pocztówki rozdawane w sklepach
W wielu sklepach w Niemczech, Szwecji, Belgii, Grecji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, w Irlandii i w Austrii będą rozprowadzane pocztówki ze wskazówkami na temat bezpieczeństwa. Sklepy z zabawkami zainteresowane przystąpieniem do kampanii, mogą skontaktować się z Komisją Europejską.
 
Jeśli macie Państwo pomysł na ciąg dalszy przygód Babci Stasi – napiszcie do nas. Najciekawsze teksty opublikujemy.