logo Kupuj Bez Ryzyka

Kontrola produktów

data dodania: 04.11.2011
Kontrola produktów
W artykule nr 2 napisali Państwo, że produkty nie są badane przed wprowadzeniem na rynek, że dla ich bezpieczeństwa wystarczy, że producent zadeklaruje, że jego towar jest bezpieczny. Czy to oznacza, że nikt nie kontroluje tych produktów? Po co w takim razie jest UOKiK?
 
Rzeczywiście, za kontrolę jakości produktów, przed wprowadzeniem ich na rynek, odpowiadają producenci. Mają oni bowiem obowiązek wprowadzać na rynek tylko produkty bezpieczne - spełniające wymogi przepisów dotyczących ogólnego bezpieczeństwa produktów oraz wymogi właściwe dla danego produktu. 
 
Nie oznacza to jednak, że  nikt nie kontroluje później jakości tych produktów. Kompetencje w tym zakresie ma Inspekcja Handlowa oraz właśnie UOKiK, informacje na ten temat znajdą Państwo tutaj.
 
W przypadku, gdy istnieje podjerzenie, że produkt stwarza zagrożenie lub nie spełnia odpowiednich wymogów, Inspekcja Handlowa może przeprowadzić jego kontrolę. Niezależnie od powiadomień, Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej przeprowadzają również profilaktyczne kontrole różnych grup produktów, sprawdzając ich bezpieczeństwo.
 
Prezes UOKiK natomiast przeprowadza postępowanie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, jeśli z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową lub z innych informacji wstępnych, wynika znaczne prawdopodobieństwo, że produkt nie spełnia ogólnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa.