logo Kupuj Bez Ryzyka

Pytanie o wniosek do Inspekcji Handlowej

data dodania: 20.10.2011
Pytanie o wniosek do Inspekcji Handlowej
Witam, mam pytanie. Czy każdy z nas może wnieść do Inspekcji Handlowej wniosek o sprawdzenie, czy zakupiony towar jest bezpieczny? Czy Inspekcja w takim wypadku ma obowiązek przeprowadzić kontrolę?
Zgodnie z art. 15 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów  Konsumenci i inne osoby mogą:
1) przekazywać organowi nadzoru lub wojewódzkiemu inspektorowi Inspekcji Handlowej informacje o niespełnianiu wymagań dotyczących bezpieczeństwa produktów;
2) zgłaszać organowi nadzoru wnioski w sprawie działania nadzoru rynku i kontroli ogólnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa produktów;
3) przedstawiać organowi nadzoru opinie w sprawie środków podjętych na podstawie art. 28.
 
Mimo zatem, że każdy może poinformować Inspekcję Handlową o podejrzeniu, że produkt nie jest bezpieczny, nie oznacza to, że każdorazowo Inspekcja ma obowiązek przeprowadzenia kontroli zgłoszonego przez nas produktu, nie zawsze bowiem informacje te mogą być wystarczająco wiarygodne, a zawiadomienie zasadne.
 
Jeżeli jednak bezpieczeństwo produktu budzi nasze wątpliwości, zawsze warto sprawdzić, czy produkt nie znajduje się w jednym z rejestrów produktów niebezpiecznych oraz/lub zawiadomić o tym Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 
Więcej informacji na temat kompentencji Inspekcji Handlowej oraz UOKiK w zakresie kontroli bezpieczeństwa produktów znajdą Państwa tutaj.